Archiwum 06 czerwca 2020


JAk zrozumieć konia, czyli "Sekrety...
Autor: szaliyk
06 czerwca 2020, 23:00

Sekrety końskiego umysłuSekrety końskiego umysłu to kolejna pozycja umożliwiająca czytelnikowi lepsze poznanie koni. Zrozumienie ich natury, zachowań, języka jakim porozumiewają się między sobą i z otaczającym je światem, to droga do prawdziwego koniarstwa. Nie wystarczy kupić bryczesy, toczek, palcat i firmowe siodło. Trzeba zdobywać wiedzę z różnych źródeł. Jednym z nich jest ta znakomita książka Roberta M.MilleraWojciech Mickunas
fragment PRZEDMOWY:
"Wiele razy miałem okazję zauważyć z wielką satysfakcją, iż zachwyt człowieka nad naturą i jej tworami nie tylko nie przygasł, ale wręcz stał się jeszcze gorętszy w dobie olbrzymiego postępu technicznego. Najlepszym tego dowodem było przyjęcie, z jakim spotkały się pokazy Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Nowym Jorku. W tym wielkim mieście, gdzie nawet codzienny zgiełk przytłacza ogromem wrażeń, publiczność w całkowitej ciszy podziwiała ruchy tańczących siwych koni, próbując zrozumieć to, co rozgrywało się przed ich oczami. Stały bywalec Madison Square Garden powiedział mi później: „Przychodzę tu co roku, ale dziś po raz pierwszy zobaczyłem szczęśliwe konie – Pańskie konie”. Mimo całego dzisiejszego materializmu, miłość do zwierząt stopniowo wzrasta. Szczególnie widoczne jest to w wielkich miastach, czego dowód stanowi rosnące zainteresowanie sportem jeździeckim. Te zmiany sprawiają, że łatwiej jest mi podjąć próbę zbliżenia do siebie konia i człowieka, zgłębić mentalność konia, a nade wszystko zabiegać o to, abyśmy podchodzili do zwierząt ze spokojem i bez żadnych uprzedzeń."

Poniżej jedna z opinii książki (TaniaKsiążka.pl)

 

"Jak porusza się Twój koń" dla...
Autor: szaliyk
06 czerwca 2020, 22:50

Jak porusza się twój koń - Ceny i opinie - Ceneo.pl

Właściwy ruch konia w każdym chodzie stanowi podstawę do jego oceny. W książce przedstawiono współdziałanie kości i mięśni podczas ruchu, za pomocą rysunków układu mięśniowo-szkieletowego naniesionych bezpośrednio na ciało konia. Za pomocą szczegółowych opisów mechaniki ruchu konia wyjaśnia, w jaki sposób poprawne techniki jazdy i szkolenia pomogą koniowi osiągnąć maksimum jego możliwości poprzez zwiększenie jego sprawności, siły i równowagi.
Autorka prezentuje praktyczne ćwiczenia gimnastyczne i rozciągające, które pozwalają poprawić elastyczność konia, zmniejszyć ryzyko urazów, podnieść pewność siebie jeźdźca oraz pomóc mu nawiązać głębszą więź ze swoim koniem.
 
Bardzo przyjemna lektura pomagająca zrozumieć i korzystać z wiedzy na temat końskiego ciała.

 

Coś innego
Autor: szaliyk
06 czerwca 2020, 22:19

W tym wpisie coś innego, jednak nadal o koniach, bo wypowiem się na kontrowersyjny temat, czyli soring. O tym, czym jest soring i jak obrzydliwym barbarzyństwem jest ta metoda "ujeżdżenia" powinien wiedzieć każdy nawet z najmniejszą dozą miłości do tych zwierząt. Nie jest ważne czy interesujesz się ujeżdżeniem, skokami, crossem lub innymi dyscyplinami to powinno cię obchodzić. Nawet jeżeli nie wiesz nic o koniach, nie odróżniasz głowy od zadu to ważne jest, żebyś to wiedział i w razie czego był gotowy protestować przeciwko okrócieństwu. Tutaj przytoczę fragment trochę starego wpisu (15.01.2017) z bloga "gallop koń i jeździec":

Środowisko miłośników koni od lat alarmuje, że metody wykorzystywane przez trenerów koni rasy Tennessee Walking Horse i podobnych cechują się wyjątkowym okrucieństwem. Kolejne regulacje nie rozwiązały dotąd tego problemu, choć kilka osób spotkały kary. Dziś pojawia się kolejna nadzieja na poprawę sytuacji: USDA zakazuje soringu! 

Za wszelką cenę

Konie rasy Tennessee Walking Horse znane są z efektownego czterotaktowego chodu z wysoką akcją przednich nóg. Chód ten jest bardzo wygodny i TWH hodowano jako wierzchowce, na których farmerzy poruszali się po swoich ogromnych plantacjach na południu Stanów Zjednoczonych.  Niestety, efektowny ruch okazał się przekleństwem rasy. Chód występuje naturalnie, jednak podczas części pokazów pożądana jest nienaturalnie wysoka i szybka akcja przednich nóg – tak zwany “Big Lick”. Konie noszą specjalne obciążenie na kopytach, które ma skłonić zwierzęta do aktywniejszej pracy.

Miłośnicy zwierząt, dziennikarze i część hodowców co jakiś czas ujawniają, że w wielu miejscach trening koni odbywa się w sposób niehumanitarny – metodą tzw. soringu. Soring polega na zadawaniu koniom bólu, przez stosowanie fizycznej presji lub środków chemicznych wywołujących ból przednich nóg. Ból sprawia, że koń podnosi przednie nogi szybciej i wyżej. Niestety, kosztem zdrowia i dobrostanu zwierzęcia.

USDA zakazuje soringu

Soring jest w USA nielegalny na podstawie ustawy z 1970 roku (“Horse Protection Act”). Niestety w wielu miejscach organizatorzy zawodów, a nawet urzędnicy, przymykają oko na objawy nadużyć. Teraz ma się to zmienić. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) zdecydował się na podjęcie działań mających na celu pokonanie zjawiska soringu. Nowe regulacje jednoznacznie zakazują nie tylko wykorzystania samych metod, ale także transportu i sprzedaży koni, wobec których były one stosowane. Zakazane będzie używanie wszelkich narzędzi i substancji zadających koniom ból. Specjalnie wyszkoleni inspektorzy (Horse Protection Inspectors) będą czuwali nad tym, aby zasady te były stosowane w praktyce.

Niestety, jak zwracają uwagę przedstawiciele organizacji walczących o prawa koni, nowe regulacje są sukcesem przede wszystkim ustępującego prezydenta, Baracka Obamy, oraz sekretarza ds. rolnictwa, Toma Vilsacka. Nie wiadomo, czy nowa administracja będzie udzielała odpowiedniego wsparcia wdrażaniu nowych regulacji. Jednak fakt, że USDA zakazuje soringu, daje realną nadzieję na poprawę sytuacji koni pokazowych w USA.

 

Jedyne co mogę jeszcze zrobić to zobrazować to wszystko filmem: [Cruelty Behind Tennessee Walking Horses]

Jedna z często polecanej serii książek...
Autor: szaliyk
06 czerwca 2020, 22:13

101 ćwiczeń na ujeżdżalni - Ceny i opinie - Ceneo.pl

Ćwiczenia odpowiednie zarówno dla jeźdźców jeżdżących w stylu angielskim, jak i dla amatorów westernu – są ułożone według wzrastającego stopnia trudności, od prostych, podstawowych elementów, takich jak step i kłus roboczy, do bardziej zaawansowanych: „dwa kwadraty” i „lotna zmiana nogi w galopie”. Cherry Hill prezentuje znane, klasyczne ćwiczenia obok własnych oryginalnych pomysłów, dając każdemu szeroki wybór użytecznych programów do pracy. Książka ta jest także cennym podręcznikiem dla trenerów i instruktorów, szukających nowych metod nauczania.

Przykładowe ćwiczenia:

galop zebrany, długa i niska rama, rozluźnienie, koło i ustępowanie od łydki, kłus – zatrzymanie – cofanie – stęp, zygzak w ciągu, długa serpentyna, rollback, spirala, ósemka.

Marzeniem każdego, kto pragnie doskonalić swoje umiejętności jeździeckie, jest praca z trenerem. Niewielu jednak stać na „osobistego trenera”, a i dostęp do trenerów – prawdziwych fachowców nie jest łatwy. Każdy potrzebujący pomocy w szkoleniu może jednak skorzystać z książek, które – wprawdzie nie w stu procentach – a w wielu sytuacjach mogą zastąpić trenera. Takimi książkami są podręczniki z serii 101 ćwiczeń. Mają państwo w rękach kolejną, godną polecenia książkę z tej serii.
Wojciech Mickunas

101 ćwiczeń na ujeżdżalni to doskonała książka dla jeźdźców, którzy chcą poprawić umiejętności swoje i swoich koni. Została napisana z myślą zarówno tych, którzy uprawiają jeździectwo nazywane klasycznym, jak i o tych, którzy jeżdżą w stylu western. Podobnie jak pozostałe książki z serii 101 ćwiczeń, jest to propozycja przystępna, praktyczna i godna polecenia.
Miesięcznik „Świat koni”